Gå til indhold
FORSIDEN | KONTAKT OUH | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
header ouh 1ouh header 2

Medlemsliste OUHs forskningsråd

 

Medlemmer Afdeling E-mailadresse
Lægelig direktør, Kim Brixen, formand Direktionen, OUH Kim.brixen@rsyd.dk
Institutleder ved Klinisk Institut, Kirsten Kyvik, næstformand Klinisk Institut, Syddansk Universitet kkyvik@health.sdu.dk
Lægelig direktør, Michael Dall Direktionen, OUH michael.dall@rsyd.dk
Professor, dr.med. Lone Kjeld Petersen OPEN, Gynækologisk Obstetrisk Afdeling D Lone.Kjeld.Petersen@rsyd.dk
Lektor, cand.scient.san. Lisbeth Minet Rehabiliteringsafdelingen Lisbeth.Minet@rsyd.dk
Professor, dr.med. Bente Nørgaard Center for Klinisk Epidemiologi, KFIU bente.noergaard@rsyd.dk
Professor, dr. med. Morten Blaabjerg Neurologisk Afdeling N Morten.Blaabjerg1@rsyd.dk
Professor, dr.med. Niels Abildgaard

Hæmatologisk Afdeling X

Niels.Abildgaard@rsyd.dk
Professor, dr.med. Gunnar Baatrup Kirurgisk Afdeling A gunnar.baatrup@rsyd.dk
Professor, dr.med. Kenneth Egstrup Medicinsk Afdeling M kenneth.egstrup@rsyd.dk
Professor, dr.med., Institutleder IMM, Uffe Holmskov IMM, Syddansk Universitet

uholmskov@health.sdu.dk

Professor, dr.med. Christian Godballe Øre-, Næse-, Halskirurgisk Afdeling F  christian.godballe@rsyd.dk
Professor, dr.med. Jes Sanddal Lindholt Hjerte-, Lunge-, Karkirurgisk Afdeling T  jes.sanddal.lindholt@rsyd.dk
Professor, dr.med. Jens Michael Hertz Klinisk Genetisk Afdeling  jens.michael.hertz@rsyd.dk

Professor, dr.med. Isik Johansen

Infektionsmedicinsk Afdeling Q isik.somuncu.johansen@rsyd.dk
Professor, dr.med. Torben Barington Klinisk Immunologisk Afdeling torben.barington@rsyd.dk
Peter Enevold Patient- og pårørenderepræsentant  
Egon Mouridsen Patient- og pårørenderepræsentant  
Gert Nielsen Patient- og pårørenderepræsentant  
Henrik Nürnberg Patient- og pårørenderepræsentant  
Annette Langhoff Patient- og pårørenderepræsentant  
Lone Ommen Patient- og pårørenderepræsentant  
Sekretariat    
AC-fuldmægtig, Charlotte Horsted Økonomi og Planlægning charlotte.horsted@rsyd.dk
Konsulent, Tina Varberg Økonomi og Planlægning

tina.varberg@rsyd.dk

 

Yderligere oplysninger kan fås hos sekretariatet.


Siden er sidst opdateret: 25-05-2021 af Odense Universitetshospital.



Tilgængelighedserklæring