Gå til indhold
FORSIDEN | PRINT | SITEMAP |
header ouh 1ouh header 2

HEKLAs overordnede ledelse/mødereferater

Alle medlemmer af HEKLAs styregruppe har underskrevet en habilitetserklæring, som er deponeret i styregruppens sekretariat hos Marianne Vilstrup Nielsen: marianne.vilstrup.nielsen@rsyd.dk.

Læs referater fra møder i HEKLAs styregruppe.

Styregruppen for HEKLA består af: 

Professor, overlæge dr. med., Kim Brøsen, IST - Klinisk Farmakologi, Farmaci og Miljømedicin
E-mail: kbrosen@health.sdu.dk


Sygehusapoteker, Afdelingschef Lisbeth Muurholm, Sygehusapotek Fyn, OUH
E-mail: lisbeth.muurholm@rsyd.dk


Overlæge, klinisk lektor, ph.d. Mette Marie H Christensen, Afdeling for Klinisk Biokemi og Farmakologi, Odense Universitetshospital
E-mail: mmchristensen@health.sdu.dk


Farmaceutisk leder af HEKLA, Sektionsleder Mia Lolk Lund, Klinisk Farmaciafdeling, Sygehusapotek Fyn
E-mail: mia.lolk.lund@rsyd.dk

Lægefaglig chef for HEKLA, Overlæge, professor, dr. med. Jesper Hallas, Afdeling for Klinisk Biokemi og Farmakologi, Odense Universitetshospital og IST - Klinisk Farmakologi, Farmaci og Miljømedicin
E-mail: jhallas@health.sdu.dk
 
Overlæge, klinisk lektor. PH.D. Jens-Ulrik Rosholm, afdeling G, OUH, Odense Universitetshospital, Svendborg Sygehus
E-mail: jens-ulrik.rosholm@rsyd.dk


Specialeansvarlig overlæge Claus Tveskov, Medicinsk afd. M, FAM Svendborg.
E-mail: claus.tveskov@rsyd.dk

 

HEKLA


Siden er sidst opdateret: 08-12-2020 af Odense Universitetshospital.



Tilgængelighedserklæring