Dette er tekstversionen af Forskningsenheder og -ledere
Klik her for at komme til den grafiske version af Forskningsenheder og -ledere

Forside - Læs op - Sitemap


Forskningsenheder og -ledere


På Odense Universitetshospital (OUH) bliver forskning varetaget af forskningsenheder, som er tilknyttet afdelinger på OUH.

 

Hver forskningsenhed har en til to forskningsledere, som har ansvaret for enhedens forskningsstrategi og at gennemføre forskningsaktiviteterne.

 

Nedenfor er en liste over OUH's forskningsenheder og kontaktoplysninger til forskningslederne.

 

Afdelinger på OUH Forskningsenheder Forskningsleder
Afdeling for Klinisk Biokemi og Farmakologi Klinisk Biokemi og Klinisk Farmakologi Lars Melholt Rasmussen 
Lars.Melholt.Rasmussen@rsyd.dk
Afdeling for Klinisk Patologi Patologi

Kent Søe
Kent.Soee@rsyd.dk

Afdeling for Medicinske Mavetarmsygdomme S Medicinsk Gastroenterologi Ove B Schaffalitzky de Muckadell 
SDM@rsyd.dk   
Anæstesiologisk-Intensiv Afdeling V, Odense Anæstesiologi Palle Toft 
Palle.Toft@rsyd.dk
Anæstesiologisk-Intensiv Afdeling V, Svendborg  

Peter Martin Hansen
peter.martin.hansen@rsyd.dk 

Arbejds- og Miljømedicinsk Klinik Arbejds- og Miljømedicin Lars Brandt 
Lars.Brandt@rsyd.dk
Klinisk Udvikling Center for Forskning i Patientkommunikation

Jette Ammentorp
Jette.Ammentorp@rsyd.dk  

Klinisk Udvikling Center for Klinisk Epidemiologi

Bente Mertz Nørgård 
Bente.Noergaard@rsyd.dk

Klinisk Udvikling CIMT

Kristian Kidholm
Kristian.Kidholm@rsyd.dk

Endokrinologisk Afdeling M Medicinsk Endokrinologi Jan Frystyk 
Jan.Frystyk@rsyd.dk
Fælles Akut Modtagelse Akut Medicin Annmarie Lassen 
Annmarie.Lassen@rsyd.dk
Geriatrisk Afdeling G Geriatri Jesper Ryg 
Jesper.Ryg@rsyd.dk
Gynækologisk Obstetrisk Afdeling D Gynækologi og Obstetrik  Lone Kjeld Petersen
lkpetersen@health.sdu.dk
H.C. Andersen Børnehospital Pædiatri Steffen Husby 
Steffen.Husby@rsyd.dk
Hjerte-, Lunge og Karkirurgisk Afdeling T Thorax-karkirurgi Jes Sanddal Lindholt 
Jes.Sanddal.Lindholt@rsyd.dk
Hjertemedicinsk Afdeling B Kardiologi Lisette Okkels Jensen
Lisette.Okkels.Jensen@rsyd.dk
Hudafdeling I og Allergicentret Dermato-Venerologi og Allergi Carsten Bindslev-Jensen 
carsten.bindslev-jensen@rsyd.dk
Hæmatologisk Afdeling X Hæmatologi Niels Abildgaard
Niels.Abildgaard@rsyd.dk
Infektionsmedicinsk Afdeling Q Infektionsmedicin Isik Somuncu Johansen 
Isik.Somuncu.Johansen@rsyd.dk
Kirurgisk Afdeling A Kirurgi

Niels Qvist 
Niels.Qvist@rsyd.dk

Klinisk Biokemisk Afdeling   Trine Rennebod Larsen 
Trine.Rennebod.Larsen@rsyd.dk
Klinisk Genetisk Afdeling Human Genetik Jens Michael Hertz 
Jens.Michael. Hertz@rsyd.dk
Klinisk Immunologisk Afdeling Klinisk Immunologi Torben Barington 
Torben.Barington@rsyd.dk
Klinisk Mikrobiologisk Afdeling Klinisk Mikrobiologi Marianne Skov 
Marianne.Skov@rsyd.dk
Kæbekirurgisk Afdeling K Kæbekirurgi Kasper Stokbro
Kasper.Stokbro@rsyd.dk 
Lungemedicinsk Afdeling J Lungemedicin Christian B. Laursen 
Christian.B.Laursen@rsyd.dk
Medicinsk Afdeling M   Kenneth Egstrup 
Kenneth.Egstrup@rsyd.dk
Neurokirurgisk Afdeling U Neurokirurgi Frantz Rom Poulsen 
frantz.r.poulsen@rsyd.dk
Neurologisk Afdeling N Neurologi Søren Sindrup 
Soeren.Sindrup@rsyd.dk
Nuklearmedicinsk Afdeling Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin Malene Grubbe Hildebrandt
Malene.Grubbe.Hildebrandt@rsyd.dk
Nyremedicinsk Afdeling Y Nefrologi

Claus Bistrup

Claus.Bistrup@rsyd.dk 

Open Patient data Explorative Network OPEN Katrine Rubin
Katrine.Rubin@rsyd.dk
Onkologisk Afdeling R Klinisk Onkologi Henrik Ditzel
hditzel@health.sdu.dk
Ortopædkirurgisk Afdeling O Ortopædkirurgi Martin Lindberg-Larsen
Martin.Lindberg-Larsen@rsyd.dk
Plastikkirurgisk Afdeling Z Plastikkirurgi Jens Ahm Sørensen 
jens.sorensen@rsyd.dk
Radiologisk Afdeling, Odense Radiologi Ole Graumannn
Ole.Graumann@rsyd.dk
Radiologisk Afdeling, Svendborg   Jacob Christian Bang
Jacob.Christian.Bang@rsyd.dk
REHPA - Videncenter for Rehabilitering og Palliation REHPA

Mai-Britt Guldin
Mai-Britt.Guldin@rsyd.dk

Reumatologisk Afdeling C Reumatologi Torkell Ellingsen
torkell.ellingsen@rsyd.dk
Steno Diabetes Center Odense Forskningsenheden for Steno Diabetes Center Odense Kurt Højlund 
Kurt.Hoejlund@rsyd.dk
Sygehusapotek Fyn Forskningsenhed SAF Anton Pottegård
Anton.Pottegard@rsyd.dk
Urinvejskirurgisk Afdeling L Urologi Lars Lund
Lars.Lund@rsyd.dk
Øjenafdeling E Oftalmologi Jakob Grauslund
Jakob.Grauslund@rsyd.dk
Øre-, Næse- og Halskirurgisk Afdeling F Oto-Rhino-Laryngologi Christian Godballe
Christian.Godballe@rsyd.dk

 

Se funktionsbeskrivelsen for forskningsledere ved forskningsenhed på SDU/OUH på siden her.

 

 




Region Syddanmark - Email: kontakt@regionsyddanmark.dk